Навчання і праця, або розрив між теорією і практикою (проблеми та шляхи їх вирішення на прикладі Університету Короля Данила)

Передмова. Сьогодні часто можна почути, що теорія відірвана від практики, що випускник дуже важко адаптується до свого першого робочого місця, що знання, які він отримав в університеті (академії, інституті; далі за текстом Університет чи ЗВО як узагальнюючі поняття), не мають практичного застосування.
Будучи твердо переконаним, що добре підготовлений теоретик знайде своє місце на ринку праці, а також у тому, що ситуація не настільки критична як це показують ЗМІ, хочу спробувати пояснити деякі причини такого стану речей. Окрему увагу варто приділити питанню про те, що роблять заклади вищої освіти, особливо приватні (для яких працевлаштування випускників фактично є питанням існування), щоб змінити таке ставлення суспільства до себе.


Вихідні дані. Що потрібно для якісної підготовки спеціаліста на ринку праці? Розумне поєднання теоретичної і практичної підготовки. Де студент може отримати практичну підготовку і знання? – Варіантів є кілька і всі вони на даний час далекі від досконалості. Розглянемо основні: 1. Недостатня кількість установ для проходження практики (годин також малувато), перетворюють останню у так звану «квітково-шоколадну». 2. Поєднання навчання з роботою, але в такому випадку «страждає», в першу чергу, навчання, тобто теоретична підготовка. Виходом з цієї ситуації є створення баз практики безпосередньо при закладах вищої освіти. Так, в Університеті Короля Данила успішно функціонують Юридична клініка та Проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро, які надають студентам цінний практичний досвід.
Ще одним важливим питанням, що впливає на якісну, насамперед, практичну підготовку студентів, є власний практичний досвід викладачів.

Для Університету «Ідеальним», у такому випадку, викладачем, який повністю влаштував би і профільні міністерства щодо кадрових вимог, є працюючий представник установи, організації, чи самозайнята особа, що має науковий ступінь, а ще краще і вчене звання. Звучить фантастично? – Так, однак частково це можливо! Проте існують і серйозні перешкоди. Однією з таких, що безпосередньо впливає на недостатню практичну підготовку фахівців для державного сектору праці, є вимога Закону України «Про запобігання корупції» ст. 25 «Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності», що передбачає заборону особам, на яких поширюється дія цього Закону, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України. Яка насправді під час застосування перетворюється на дозвіл займатися викладацькою діяльністю у ВІЛЬНИЙ ВІД ОСНОВНОЇ РОБОТИ ЧАС, тобто після робочого часу чи у вихідні, що звичайно співпадає з графіком роботи Університету. Уявити собі ситуацію, коли, наприклад, суддя з його наднавантаженням після робочого тижня (якщо звичайно ЗВО змістить свій графік роботи і зробить вихідним, припустимо, понеділок) прийде передавати свій досвід підростаючому поколінню юристів, а не приділить увагу своїй сім’ї та особистим справам, звичайно, можна, але чи так це буде насправді… Інші аспекти, як-от: проблематичність зміни навчальних планів, залишки радянської системи управління освітнім процесом, деяка формальність широко анонсованої автономії ЗВО, постійний стан реформування системи вступу та випуску за технологіями ЗНО і т.д., – «чіпати» в рамках цього повідомлення не варто)))
Ключове питання – що робити? У цій частині варто розказати, як Університет Короля Данила вирішує це питання, а вже читачі нехай зроблять власний висновок, чи вірно це, чи ні та нададуть свої рекомендації у коментарях.
Продовжуємо. Так от, передача практичного досвіду студентам в Університеті Короля Данила відбувається наступними шляхами:
1. Робота в якості Викладачів Університету – спеціалістів, що на даний момент мають власну «практику» чи працюють за фахом (більшість з них мають науковий ступінь та (чи) вчене (почесне) звання). Так, наприклад, Михайло Косьмій (предмет «Законодавство та архітектурно-проектна справа») є членом містобудівної ради Департаменту архітектури та містобудування Івано-Франківської міської ради та директором Проектно-виробничого архітектурно-планувального бюро «TOWER»; Іван Гребенюк («Комп’ютерна дизайн-графіка», «Дизайн-проектування») працює дизайнером відділу реклами ТМ «Керамбуд»; Роман Гончарик («Проектна графіка та 3D моделювання») є практикуючим архітектором, що розробив понад 30 об’єктів; Сергій Комаров («Конструкції будівель і споруд») – керівник ВТВ «Благо»; Леся Трембач («Архітектурне проектування») – інженер з проектно-кошторисної роботи ПВ АПБ «TOWER»; Назар Кутрик («Проектна графіка») – сертифікований архітектор ПВ АПБ «TOWER»; Михайло Лотоцький («Судові та правоохоронні органи», «Адвокатура України») є практикуючим адвокатом у системі безоплатної правової допомоги МЮУ та координатором Юридичної клініки Університету; Сергій Томин («Кримінальний процес України») є практикуючим адвокатом; Галина Луцька («Нотаріат України») працює приватним нотаріусом; Назарій Максимів («Програмна інженерія») – координатор відділу співпраці з бізнес-партнерами в платформі «Тепле Місто»; Маргарита Бойко («Організація ресторанного господарства», «Особливості зарубіжного сервісу») є власником готельно-ресторанного бізнесу; Людмила Жирак («Аналіз діяльності підприємств в туристичній галузі», «Організація туристичних подорожей») – гід-екскурсовод-аніматор, менеджер туризму (турфірма «Кей»); Оксана Мальована («Технології продукції ресторанного господарства», «Устаткування закладів готельно-ресторанного господарства») – майстер з виробництва кулінарної продукції.
2. Залучення до викладацької діяльності науково-педагогічних працівників, що мають значний досвід роботи за фахом на різних посадах, або працювали в спеціалізованих вузах (більшість з них також мають науковий ступінь та (чи) вчене (почесне) звання). Серед значної кількості таких працівників можна вказати, наприклад, наступних: Сергій Репецький (дисципліни, що викладає: «Кримінальне право України. Особлива частина», «Кримінально-виконавче право») працював заступником начальника управління у Державній кримінально-виконавчій службі в Івано-Франківській області; Ігор Огерук («Криміналістика») – старший оперуповноважений Державної служби боротьби з економічною злочинністю; Іванна Бабецька («Цивільне право») – юрист юридичного відділу ДП ВО «Карпати»; Василь Табачин («Інформаційні технології») – начальник відділу інформаційно-аналітичної роботи одного з управлінь УМВС України в Івано-Франківській області; Олена Зварич («Організація та техніка проведення зовнішньоекономічних операцій в туризмі») – працювала провідним спеціалістом головного управління зовнішніх зносин, туризму і торгівлі Івано-Франківської ОДА, заступником керівника начальника відділу корпоративного бізнесу АТ «Ощадбанк», а також є співвласником ресторанного бізнесу; Ігор Смаль («Організація сільського зеленого туризму», «Туризм на природоохоронних територіях») – директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, голова Ніжинської РДА; Мирослава Тимоць («Фінанси», «Ринок фінансових послуг») працювала головним бухгалтером ТзОВ «Дукат»; Надія Гребенюк («Страхування», «Страховий менеджмент») – головний економіст ПАТ КБ «Фінансова ініціатива»; Наталія Розумович («Фінансовий аналіз», «Фінансовий менеджмент») – фінансист ТОВ «Західбудліс»; Зіновій Осипенко («Банківська система», «Банківські операції») – економіст, керуючий відділенням ПАТ «Промінвестбанк»; Оксана Борович («Бухгалтерський облік», «Фінансовий облік») – працювала бухгалтером-диспетчером у Тлумацькому заводуправлінні, бухгалтером-економістом комунального господарства м. Тлумач; Андрій Цюцяк («Інформаційні системи в управлінні персоналом», «Бухгалтерський облік на підприємствах торгівлі») – бухгалтер ТОВ «Амадіс»; Ігор Цюцяк («Облік у банках», «Облік і звітність в оподаткуванні») – бухгалтер ТОВ «Амадіс»; Олег Андрухів («Історія держави і права зарубіжних країн»), Любомир Ілин («Соціальна і економічна історія України») та Олександр Острогляд («Кримінальне право України. Загальна частина», «Соціальні комунікації») працювали в системі підготовки кадрів для правоохоронних органів.
3. Проведення окремих занять працівниками установ чи організацій, або на базі таких установ чи організацій. Так, до проведення окремих занять з курсу «Соціальні комунікації» залучалися: Христина Максимчак – начальник відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції Івано-Франківська; Віктор Васильковський – прес-суддя Коломийського міськрайонного суду та Ірина Гладуняк – головний спеціаліст зі зв’язків з громадськістю цього ж суду; окремі теми курсу «Основи ведення бізнесу закордоном» проводить к.ю.н., адвокат Михайло Романюк (Адвокатське бюро «Романюк і Партнери»); декілька занять з дисциплін «Кримінально виконавче право», «Кримінальний процес», «Адміністративний процес» проводилися відповідно на базі Івано-Франківської установи виконання покарань (№ 12), Апеляційного суду Івано-Франківської області, Івано-Франківського окружного адміністративного суду; студенти факультету архітектури, будівництва та дизайну постійно проводять окремі заняття з спеціалізованих курсів на будівельних майданчиках таких фірм, як: БК «Благо», ТОВ «Благо-інвестбуд», «Івано-Франківська інвестиційна група», «Трейд-Груп», а також в Управлінні архітектури, містобудування та культурної спадщини Івано-Франківська та області, Діпромісто, Державній архітектурно-будівельній інспекції.
4. Проведення занять іноземними спеціалістами або їх залучення для обміну досвідом та підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників Університету. Так, наприклад, у рамках курсу «Міжнародний захист прав людини» заняття «Ефективність і легітимність Ради Європи і Європейського суду з прав людини» проводив Костянтин Дегтярьов – доцент Школи права і соціальної справедливості Університету Ліверпуля; В’ячеслав Урсу (доцент кафедри кримінального права Академії “Штефан чел Маре” МВС Республіки Молдова) проводив заняття з курсу «Кримінальний процес»; експерт SES (ФРН) Гайнц Йозеф Кнеппер презентував методику розв’язування казусів в курсах «Кримінальне право» та «Кримінальний процес», що використовується при підготовці юристів Німеччини; у рамках предмету «Міжнародне публічне право» окремі заняття проводили фахівці з Канади – Вон Маєрс та США: Джон Кой, Джордан Тойшер, а до кількох тем з курсу «Право ЄС» залучався спеціаліст з Італії – Лука Коста; підвищення кваліфікації викладацького складу економічного факультету Університету Короля Данила здійснював експерт з Німеччини Карл-Ганс Вальштайн та ін. Окрім цього, Університет Короля Данила є постійним учасником програми академічних обмінів OSCE Project Coordinator in Ukraine, в рамках якої до Університету приїжджають викладачі з кращих ЗВО України для проведення занять з окремих предметів.
Про теоретичну підготовку говорити окремо не будемо, однак наведемо цифри. Так, в Університеті Короля Данила працює понад 10 докторів наук та близько 50 кандидатів наук.
Як на мене, таке поєднання теорії і практики дає позитивний результат та дозволяє випускнику віднайти бажане місце роботи та швидко до нього адаптуватися. А далі все залежить тільки від Вас!
У завершення кілька відомих трохи змінених фраз: «Нас точно краще один раз побачити, ніж сто раз про нас почути», «Тільки разом ми можемо щось змінити», «Зробіть краще, ніж ми, а ми за Вас порадіємо і запозичимо досвід»!
Отож, УКД гостинно запрошує на навчання та роботу!!!

О.В. Острогляд – проректор з наукової роботи Університету Короля Данила